Aleš Brichta

Na Žateckou Dočesnou konečně dorazí Aleš Brichta, který je většině lidí znám jako rocker a zpěvák metalového Arakainu ale i díky svému muzikálovému angažmá. Dodnes od něj rádia nejvíc hrají jeho Barák na odstřel a českou verzi hitu skupiny Omega, Dívka s perlami ve vlasech. Aleš Brichta přijede se svým nejnovějším Projectem předvést, že ještě zdaleka není rocker na odstřel.
To je jistě zásadní zpráva ale, pokud by někoho zajímala jeho cesta a vývoj, zde je stručný přehled jeho působení na české hudební scéně:

  • Narodil se 9. srpna 1959 v Praze. S hudbou začínal ještě v základní škole. Poslouchal americkou country, poté folkaře, např. Simon & Garfunkel. V pubertě přičichl k rocku. Během studií postupně vystřídal několik skupin, až se roku 1982 se stal zakládajícím členem a vůdčí osobností Arakainu. Mimo psaní pro Arakain psal ještě texty i pro popíkáře či rockery.
  • V roce 1992 se stal nejlepším zpěvákem v metalové anketě Černá vrána, díky čemuž se účastnil projektu Zemětřesení, což byla hudební pocta Jiřímu Schelingrovi.
  • Účinkoval v roli Piláta v muzikálu Jesus Christe Superstar. Později sám produkoval velmi úspěšný muzikál na ledě Mrazík a několik dalších skupin (Doga, Škwor…)
    V roce 1994 se paralelně vydal na sólovou dráhu, ve spolupráci s kytaristou Miroslavem Machem. V roce 2002 opustil Arakain a mimo to že se opět věnoval sólové kariéře, stál i u jiných, většinou hudebních projektů.
  • V roce 2006 zakládá skupinu Aleš Brichta Band složenou ze spřátelených muzikantů, s nimiž doposud natáčel sólová alba. V  roce 2008 je Aleš Brichta uveden do rockové síně slávy v kategorii osobnost. Koncem roku 2010 absolvoval AB Band velké turné se slavnými Slade.
  • K 30 výročí založení Arakainu se vydal na vzpomínkové turné zaměřené na období svého působení v Arakainu s některými tehdejšími spoluhráči. K padesátinám Aleše Brichty vznikla v roce 2009 nahrávka AB 50 - A Tribute to Aleš Brichta.
  • Během roku 2012 souběžně s Arakainem absolvoval výroční turné Arakain memoriál a 17. října 2012 se uskutečnil ve Slovanském domě koncert 30 let na scéně. V roce 2013 vyšlo album Údolí sviní, ale už pod názvem Aleš Brichta Project.

Kdy: 2. 9. 2016 od 21:40
Kde: letní kino
Jiří Navrátil