Divočina s Čankišou

Určitě nejpozoruhodnější kapelou Dočesné bude sedmičlenná kapela Čankišou z Brna.
Posluchači doma i v cizině si oblíbili její divoké rytmy a hudební pestrost. Jejich koncerty se mění již brzy po začátku v divokou nevázanou taneční veselici především zásluhou jejich frontmana Karla Heřmana. Čankišou spojují různé etnické inspirace s rockovým zvukem. Mají a používají bohatou sbírkou exotických nástrojů, které si přivezli z cest doslova po celé planetě.
Kapelu Čankišou založili původem rockeři na Vánoce  roce 1998. S využitými nástroji z celého světa, zkusili jak se dá hrát ethno a world music. Čankišou patří ke špičce v tomto žánru u nás a pravidelně koncertují i v zahraničí, dosud zahráli v 18 zemích světa. 
Za 18 let Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki zařadil hudební publicista Jiří Černý mezi albové vývojové milníky  90. let 20. stol.,. Aktuální deska Supay vyšla v říjnu 2015 (Indies Scope) a kapela na ní šikovně smíchala rockové vlivy s ethno motivy. Díky ní získali již třetí nominaci na žánrového Anděla.
V roce 2007 vyšla ojedinělá knížka Ukopnutý palec aneb Příběhy lidu Čanki. Jde o sbírku 13 příběhů od několika autorů, kteří se každý po svém nechali inspirovat legendou jednonohého lidu Čanki. Přiložené CD  obsahuje 13 skladeb. Každá povídka inspirovala konkrétního muzikanta Čankišou ke zhudebnění.
Čankišou mají několik klipů: Sham Sut , Anay Yo,  Zuha  (s pákistánským zpěvákem Sain Zahoor). Animovaný klip  Borrega je ze studentské dílny.
Čankišou nahráli hudbu Jana Budaře k filmu Nuda v Brně Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní v českém filmu  Blízko nebe .
Čankišou  vystupují na nejrůznějších hudebních a společenských akcích ve světě i doma:  Colours of Ostrava, Rock for People, Trutnov Open Air, Prázdniny v Telči nebo United Islands.
Kapela:
Karel Heřman - zpěv, trumpeta, harmonika
Zdeněk Kluka - zpěv, bicí, perkuse, balafon, blasakoredeon, tahací harmonika, víko od popelnice, sbory
David Synák - didjeridoo, flétny, altsax, jinagovi, sopránsax, sbor 
Martin Krajíček - mandolína, kytary, ukulele, sbor 
Jiři Suchý - djembe, perkuse, bicí, tarabuka, yarin, sbor 
René Senko - tenorsax, ukulele, zvonek od kola, sbor 
Roman Mrázek - baskytara, sbor

Kdy: 2. 9. 2016 od 21:20
Kde: nám. Prokopa Velkého
Jiří Navrátil