Jasná páka & David Koller

Počátkem osmdesátých let vznikla v Československu spousta nových mladých kapel.
Jednou z nich byla punková Jasná páka v roce 1981. Zásluhu na tom mají především kytarista a písničkář Michal Ambrož a akademický malíř Vladimír „Dáda“ Albrecht. Sehnali zkušené muzikanty, jako byli bratři Vladimír a Bohumil Zatloukalové, bubeník David Koller nebo basák Jan Ivan Wünsch. Hráli ostrý punk ale jejich poznávacím znamení byl dívčí ječák jako kontrast k mužským hlasům. Ty dostávaly prostor v refrénech nebo několikrát za sebou opakovaných frázích. Brzy se stali vyhledávanou kapelou. Hráli převážně v pražských klubech Chmelnice, Litochleby či Opatov.

Z celé kapely vyzařovala energie a síla odporu vůči režimu, vůči tomu, co tenkrát bylo každodenní realitou života. Z tehdejší doby pochází nejnezapomenutelnější pecky jako např. Majolenka

Pal vocuď:

nebo Špinavý záda:

.
V rozletu a rozpuku mládí ji zastavil legendární článek Nová Vlna se starým obsahem, kde si neznámý soudruh vyřizoval účty s rockovými kapelami. Vydedukoval si, že rocková hudba je šíření ideologické diverze západem za účelem rozvracení socialismu.
„….nemůžeme zůstat lhostejní k tomu, že některé hudební skupiny tzv. punk rock či „novou vlnu“ šíří. O jakou „kulturu“ a „umění“ jde, říkají již jejich názvy (např. Parchanti, Zkárovaný přebal, Žabí hlen, Žlutý pes, Jasná Páka ,Devizový příslib apod.“) Tím se Jasná páka dostala na slavný seznam nežádoucích kapel a umělců.
To de facto znamenalo její konec. Naštěstí to Michal Ambrož nevzdal a postavil kapelu na základech Jasné Páky s přijatelným názvem Hudba Praha.
Právě od Hudby Praha se v roce 2008 oddělila sekce Jasné páky a vystupuje dodnes. Z původně jednorázové záležitosti se stalo opravdové znovuobnovení kapely. Role frontmana se ujal Petr Váša. Vedle něj dále kapelu tvoří tři původní členové Ambrož, Koller, Vladimír Zatloukal a nově Marta Minárik a Radovan Jelínek. Bez ženských hlasivek si Jansou páku těžko představit. Této role se ujaly Pája Táboříková a Magdalena Ambrožová Krištofeková.
Požehnáním pro „novou“ Jasnou páku“  bylo že se v ní sešlo hodně autorů (Váša, Ambrož, Koller ) a tak po letech zkusili i nové písničky.
Plody této snahy sklidili na deskách Stará vlna s novým obsahem a Černá deska, které vyšly v roce 2014.
Letos tedy slaví Jasná páka celé čtvrtstoletí od svého založení a že se to neobejde bez série koncertů o tom nemůže být pochyb. A obzvláště potěšující je že se jeden z nich odehraje na jednom ze tří pódií Žatecké Dočesné.

Kdy: 2. 9. 2016 od 23:00 hodin

Kde: letní kino