MINUS 123 MINUT - „ MINUTY“  se vrací

Jednou z nemnoha zastávek staronové skupiny „Minus 123 minut“ bude Žatecká Dočesná. Kapela původem z města perníku jistě zachutná i ve městě chmele.

V Historii skupiny Minus 123 minut jsou tři zásadní data:
1997 založení skupiny  „– 123 Minut“
2009 rozpad skupiny „– 123 Minut“
2016 comeback skupiny pod krycím názvem „Minus 123 Minut“
Vždycky u toho byli kytarista Zdeněk Bína a basák Fredrik Janáček. Nově přibyl bubeník Dano Šoltis ale ani on není ale pro fanoušky „Minut“ neznámým mužem, protože občas alternoval za Martina Vajgla, který v kapele hrál v letech 2003 – 2008.
Comeback se odehrál na Milovickém Votvíráku. Zatím je to spíš takové zahřívací kolo, nové skladby ještě nehrají, sázejíc na starý repertoár v novém balení, plus pár skladeb z Bínova sólového alba Bird.

Na založení „Minut“ - jak se jim začalo říkat -  má zásluhu Bínův odchod z Walk Choice Ice. Nějaký čas poté hráli v duu s bubeníkem Dominikem Tůmou, později přibrali basistu Fredrika Janáčka. Ten zafungoval i jako textař v anglickém jazyce. Jejich hudba zahrnuje prvky rocku, jazzu, funky, blues a i prvky etnické hudby a byli tak trochu zjevením na české rockové scéně. Z jazzu si vzali smysl pro improvizaci. S oblibou hráli své skladby i v pozměněné podobě, měnili tempo vyhazovali sloky...
Na podzim roku 1999, natáčejí "Minuty"Album Shooba Dooba, Za tuto desku kapela dostává několik ocenění, mj. Objev roku v Rock & Pop a Rock Report. Navíc získávají české Grammy 1999  také  v kategorii Objev roku.
Třetí album „Home?“ jim vyneslo alespoň nominaci na Anděla za rockovou desku roku 2002 .

Zpočátku byla na postu bubeníka docela fluktuace až přišel Martin Vajgl a v této sestavě  –123 Minut vyjeli do Polska a na několik festivalů v Holandsku a Belgii. V říjnu se pak kapela vydává do USA, kde s úspěchem koncertuje v New Yorku a Washingtonu. V září 2004 vydává skupina své první koncertní album s názvem –123 Min. XL Live, záznam ze dvou zastávek Stormware Tour v pražském Paláci Akropolis.
Dál by to bylo jako v pohádce, desky vydávali, ceny za ně sbírali, pilně koncertovali doma i do světa se hrát vydávali a jestli se nerozpadli hrají spolu dodnes. Jenže zcela nečekaně bez varování, došlo k rozpadu krátce po vydání desky Dream koncem roku 2009.
Naštěstí po 7 letech s upraveným názvem to rozjíždějí znovu. Návštěvníci Žatecké Dočesné budou jednou vzpomínat jak u toho rozjezdu tehdy byli.

Takhle znějí v Subterranean Wonderground:

z alba  Dream a v You Can't Hide Love:

v Dobrém ránu na ČT v prosinci 2009.

Kdy: 3. 9. 2016

Kde: nám. Prokopa Velkého

Jiří Navrátil