Jan Nedvěd

V posledních letech je folková a trampská hudba spíše menšinovou záležitostí. Pokud se však řekne Jan Nedvěd, i příznivci popu ví o kom je řeč. Jan Nedvěd je fenomén, legenda s obrovským množstvím fanoušků, přesněji fanynek.
Písničkář Jan Nedvěd letos slaví 70 let od svého narození a zároveň 50 let působení na hudební scéně.


Jako každý správný folkař začínal bigbítem v teenagerovsém věku.
Později v dobách kdy se ještě uznávala trampská píseň jako samostatná kategorie Porty, byl členem skupiny Toronto, psal scénickou hudbu pro divadlo a soutěžil na Portě, kde získal v roce 1974 autorskou portu za píseň Kamarád. Toronto se později přejmenovalo na Brontosaury a změnilo složení. Tehdy poprvé hrál s bratrem Františkem a zpěvačkou Zdenou Toskovou později (Tichotovou). Brontosauři se účastnili i Sokolovského festivalu politické písně což je zanemnáno i na singlu Supraphonu i v archivu ČT. Zpívali píseň Mosty.
Tehdy je zlanařil dr. Tichota do Spirituál Kvintetu. Tam vydržel Jan Nedvěd až dokonce osmdesátých let.


Jan Nedvěd psal a zpíval romantické písně o kamarádství, o trampech, o přírodě. Období Brontosaurů bylo jeho nejlepší autorské období. Od dětství jezdili bratři Jan a František s rodiči na chatu na Sázavě v čemž později pokračovali i jako dospělí. Pokud je známo, nikdy netrampovali s usárnou a igelitem ale Jan Nedvěd si to alespoň v písničkách dovedl představit a napsal o tom tak, že mnohé by ani nenapadlo pochybovat o tom, že zažil to o čem zpívá. Ke konci 8o let začal vystupovat samostatně, jako písničkář, čímž přispěl ke konci Brontosaurů. V písničkách romantikou nešetřil, melodickou linku uměl báječně a jeho hlas písničkám slušel. Hudební kritik Jiří Černý o něm tehdy napsal, že v normálních poměrech, by z něj byl velký a bohatý hitmaker. Což se později opravdu stalo. V roce 1992 vytvořili bratrské duo s Františkem. V roce 1996 k jeho 50 tinám uspořádal Petr Novotný slavný strahovský koncert pro 70000 diváků. V devadesátých letech se začala naplňovat Černého slova a z Jana Nedvěda se stal fenomén daleko přesahující hranice folk a country. V tomtéž roce utrpěl mozkovou mrtvici, ale do konce století se vyléčil. Z čeho se zjevně nikdy nevyléčí je nevyléčitelný romantismus kterým jeho písně doslova přetékají. Svět přírody a kamarádů definitivně opustil a začal psát milostné písně, které nacházely a nacházejí odezvu převážně u ženského publika. Jeho alba dosahují vysoké prodejnosti.
Ani to však neuklidní ty kteří s nostalgií vzpomínají na dobu Brontosauří a Spirituální a je jim líto jak hluboko  podle nich písničkář ve své tvorbě klesl.
Jan Nedvěd je tak trochu velké dítě, které si nepřestalo hrát. Mnohé praktické věci neřeší (údajně nemá přehled kolik desek nahrál a peněz vydělal, prostě skládá, nahrává a zpívá: nic více a nic méně. Nicméně zahraje a zazpívá na Žatecké Dočesné a určitě potěší nějakou tu dívčí až ženskou duši. Třeba Valčíčkem.

Kdy: 3. 9. 2016 od 15:40 hod

Kde: nám. Svobody

Jiří Navrátil