Pavel Dobeš

Daším bardem z folk a country na Dočesné bude Pavel Dobeš. Pavel Dobeš je nejoriginálnější český, původně ostravský písničkář. Ve svých ranných folkových letech byl představitelem ostravského folkového undergroundu. Ve svých písních popisoval byť s nadsázkou autentrické zážitky, které by jinde než v Ostravě, kde prošel různými profesemi sotva mohl napsat. Původním povoláním elektromontér, vystřídal však několik dalších profesí, např. strojník, dělník u vysokých pecí, technický referent, energetik, skladník.... Jeho první veřejné vystoupení jako písničkáře se datuje do roku 1983 na folkovém kolotoči v Ostravě. To už ale měl dávno za sebou hraní s bigbíťáky v šedesátých letech, nebo i na různých soutěžích Včetně Festivalu politické písně. Z bigbítu si odnesl přímočarost v textech a jednoduchost harnonií která jeho texty dokáže ještě umocnit. Své písničky zpíval v ostravském nářečí, které posluchačům zbytku republiky připadalo poněkud exotické, ale o to přitažlivější. Jako písničkář byl a je díky tomu nezaměnitelný. Jeho ostravské období si lze přpomenout na desce z koncertu v roce 1984 z edice Archivy se otevírají.


První úspěch zanamenal s písní Jarmila:

Následovaly další písničky Blažek:

Calvera:

Zapomenutý trumf:

( z uhla prach a kašel ) a velký úspěch přišel s písničkou Něco o lásce:

Stal se známým písničkářem, ale pořád se živil civilním povoláním. Ke své velké smůle přijal nabídku místo ředitele kulturního domu podmíněné členstvím v KSČ. STB se ale domnívala, že člen strany by neměl zpívat o tom, že se u nás povyšuje když "kterýsi chachar zdrhně na západ" a podobně, a tak se stal po jejím zásahu opět nestraníkem a nezaměstnaným.
Proto nakonec emigroval na západ, do východních Čech a usadil se v Hradci Králové.
Desky naštěstí dál vydával (spolupracoval s Martinem Kratochvílem) koncertovat a psát písničky nepřestal, a píše  naštěstí dodnes. Našel si i hudební parťáky v osobách Miloše Dvořáčka  a Tomáše Kotrby.
Od roku ´88 do současnosti vydal 12 alb, tři knižní publikace a koncertuje na našich i zahraničních pódiích (Švýcasko, Polsko USA Kanada, Austrálie).

Kdy: 2. 9. 2016 od 18:10 hodin

Kde: nám. Prokopa Velkého