Visací zámek

Zpráva  z Internetu:
Kytarový riff písně Traktor se stal v roce 2014 oficiálně nejlepším českým kytarovým riffem všech dob, proto se právě na něj Visáči rozhodli natočit klip, který zároveň slouží jako pozvánka na mimořádný koncert k jejím třiatřicetinám. Rozhodli se pozvat k jeho nahrání 32 kytaristů a 1 kytaristku.


Visáči je familiérní označení pro skupinu Visací zámek. Ten byl založen v roce 1982 pěticí studentů ČVUT. Byla to spíše tak trochu recese ale měla ohlas a tak se rozhodli vzít ji vážně. I kdy říct o Visáčích že berou něco vážně je dosti odvážné. Byli považování za punkovou skupinu ale i to byla tak trochu recese. Každopádně jejich ohlas se šířil, byli zváni do studentských klubů potom i do pražských (Chmelnice , Borat…; nahrávky jejich koncertů se nezadržitelně šířily. I kdyby od té doby nenahráli a nenapsali nic jiného, skladby z prvních cca deseti let existence jako Traktor, Dopravní značky (pokus o raegge):

Povolovák:

Hymna šibeničních bratří atd., určitě patří do Zlatého fondu českého rocku. Právě Povolávák je hodně ze života, protože než se všichni Visáči vystřídali na vojně utekly tři roky v nichž visací Zámek jako takový nehrál. Po skončení manévrů se opět spojili a za rok jim vyšel první punkový singl u nás. Jenom se na přebalu desky nesměli jmenovat Visací zámek ale V.Z. A klip singlu Hymna šibeničních bratří se nesměl hrát v televizi.


Svého prvního alba s názvem Visací Zámek se dočkali až v roce 1990.
Visací zámek nebyl a není čistokrevný punk. Trochu metalu trochu undergroundu se jim do skladeb taky vešlo ale co je po žánru...Nechybí mu smysl pro humor a navíc s oblibou, vždy zhudebňoval básníky (Jiří Žáček-Mahulena, Christian Morgenstern-např. Veliké Lalulá, Gelner - Všichni mi lhali …; Jejich texty mají většinou formát  AABB, není tu zrovna poezie, ale má to šmrnc a spád.
Jedna z písní, která to porušuje se věhlasem přiblížila těm z „osmdesátek“ - Známka punku z alba PUNK!.
Od svých začátků urazili Visáči dlouho cestu. Jak tak rockovali s historií, koncertovali, psali a nahrávali, a na každém albu uměli něčím překvapit. Z rozverných studentů se sice změnil v solidní padesátníky ale nápady mají pořád, viz akce s 33 kytaristy.
Diskografie: Řadová alba 10:  Visací zámek 1990; Start 02 1991; Three Locks 1992; Traktor (1993;
Jako vždycky 1994; Sex 1996; Visací zámek znovu zasahuje 2000; Punk! 2005; Klasika (2010;
Punkový království (2015;  
Sestava:
Jan „Hony“ Haubert – zpěv
Michal „Pixies“ Pixa – kytara, zpěv
Vladimír „Savec“ Šťástka – baskytara
Ivan „Hroch“ Rut – kytara, zpěv
Jiří „Sweet “ Pátek – bicí

Kdy: 2. 9. 2016 od 18:20 hodin

Kde: letní kino